Projektowanie wnętrz – teoria a praktyka…

Projektowanie wnętrz – teoria a praktyka…

Od pewnego czasu w Polsce można zauważyć wyraźny trend w projektowaniu wnętrz. Nie, nie będę tu mówić o stylach i designie, ale o trendzie zawierzania swoich wnętrz profesjonalistom. Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie architekta czy projektanta wnętrz, zamiast przeglądania setek stron magazynów, poradników czy biegania po sklepach. To dobry trend pod warunkiem, że wybierzemy projektanta z prawdziwego zdarzenia, a nie człowieka po krótkim kursie on-linowym.

Czy osoba projektująca nasze mieszkanie czy dom musi być architektem wnętrz z dyplomem wyższej uczelni? To zależy, jak zamierzamy urządzić nasze wnętrze. Często do wnętrz klasycznych, projektowanych w ściśle określonym stylu potrzebny jest architekt znający historię sztuki i designu. Jednak do wnętrz nowoczesnych czy też wnętrz z nurtu popularnych raczej wystarczy nam projektant wnętrz. W takim przypadku ważniejsze od wykształcenia kierunkowego jest dobre zrozumienie potrzeb i upodobań estetycznych niż stricte kwalifikacje zawodowe.

Niemniej jednak od projektanta wnętrz wymagamy nie tylko wyczucia estetyki, ale również konkretnej wiedzy, od której często zależeć będzie jakość finalnego wykonania wnętrza naszego domu. Jaka to widza? Na przykład dotycząca instalacji elektrycznych czy też materiałów, z których wykonywane będzie wykończenie i wyposażenie wnętrz. Projektant musi wiedzieć, jaki rodzaj farby powinien być użyty w kuchni, jakie płytki zastosować w wiatrołapie czy też jakie drewno nadaje się na podłogę do łazienki. To podstawowe informacje, które powinny być zawarte w opisie wykonawczym projektu.

I teraz pojawia się pytanie: czy w czasie kilkudziesięciogodzinnych kursów z zakresu projektowania wnętrz kursant jest w stanie nauczyć się tych wszystkich rzeczy, czyli opanować podstawy nie tylko zasad projektowania (w tym programów komputerowych do projektowania wnętrz), ale również materiałoznawstwa, instalatorstwa czy elektryki. Czy na szkoleniach z projektowania wnętrz naucza się tylko teorii czy też praktyki? Zapewne zależy to od szkolenia, ale niestety zajęcia praktyczne czy warsztaty należą do rzadkości.

Cieszy jednak fakt, że  firmy szkoleniowe zdają sobie sprawę, że sama teoria nie załatwia niczego i coraz częściej pozyskują do współpracy partnerów – praktyków, organizując zajęcia dodatkowe dla swoich kursantów w miejscach, gdzie można się zetknąć „z żywą materią” i poszerzyć swoją wiedzę. Przykładem takich praktyk mogą być warsztaty zorganizowane ostatnio w GALERIACH VENIS, w czasie których omawiano bardzo szeroki temat okładzin ceramicznych. Trudno wyobrazić sobie projektanta, który nie wie, czy różnią się płytki ścienne (tzw. glazura) od gresów szkliwionych i nie zna ich zastosowań.  Jeśli są, miejmy nadzieję, że nie spotkamy ich na naszej drodze.

Projektowanie Wnętrz - Warszaty w GALERIE VENIS

A co Wy myślicie o kursach dla projektantów? Czy dają wystarczającą wiedzę, aby poprawnie zaprojektować wnętrze domu? Podzielcie się z nami opiniami na https://plus.google.com/u/0/b/102353000843921637698/102353000843921637698/posts .

Zobacz więcej na GALERIE VENIS wyposażenie wnętrz.