Sklepy Ogrodnicze Migrola rododendron

Ogród

to przedłużenie domu, a więc naszych wnętrz. Widać to pięknie, kiedy pomiędzy wnętrzem a ogrodem mamy przeszkloną ścianę. W odbiorze te dwie strefy zaczynają się przenikać.

Dlatego też strefa ogrodu weszła w obszar naszych zainteresowań.

Ogród to przedłużenie domu, a więc wnętrz naszych domów. Jest to świetnie widoczne, kiedy pomiędzy wnętrzem a ogrodem mamy przeszkloną ścianę. Wówczas te dwie strefy – domowa i ogrodowa – zaczynają się przenikać.

Dlatego też strefa ogrodu weszła w obszar naszych zainteresowań.

Urbanistyka

Oczywiście ogrody są różne. W obszarach miejskich ogródki przydomowe są małe, często niewiele większe niż taras, a nad nimi może wisieć kilkupiętrowy apartamentowiec. Szczęśliwi są Ci, którzy mają nieduży ogródek, ale za to łączący się z innymi ogrodami w strefie zabudowy jednorodzinnej. Taki układ urbanistyczno-architektoniczny, nawet przy niewielkiej powierzchni własnego ogródka może dawać poczucie przestrzeni.

Z drugiej strony z reguły poza obszarami miejskimi, na przedmieściach, a nawet na wsi królują większe, duże i wręcz ogromne ogrody.

Tak więc nasze ogrody przydomowe mają różne uwarunkowania urbanistyczne. Do tego dochodzą kolejne wymiary warunkujące dobór roślin do ogrodu, takie jak klimat i warunki glebowe.

Klimat

Wszyscy wiemy, że innym klimatem charakteryzują się tereny położone na wschodzie Polski, a innym na zachodzie. Na przykład w lubelskim mamy do czynienia z surowszym klimatem kontynentalnym, podczas gdy w województwie dolnośląskim występuje klimat łagodny (umiarkowany), w którym uprawiać można nawet winorośl.

Warunki glebowe

Planując ogród, powinniśmy wziąć również pod uwagę warunki glebowe. Na przykład, wcześniej wspomniane województwo lubelskie charakteryzuje się zazwyczaj doskonałymi warunkami glebowymi (lessy), podczas gdy w województwie zachodniopomorskim mamy do czynienia z glebami niskich kategorii.

Wysokość nad poziomem morza

W Polsce, poza rejonami górskimi jest to element do pominięcia. Większość kraju leży do 300 m.n.p.m., co nie wpływa na dobór roślin.

Dlaczego o tym mówimy?

Piękny i oryginalny ogród można mieć oczywiście wszędzie, ale będzie wymagało to wielkiej pracy i nakładów finansowych. Wystarczy wymienić takie prace jak: przywiezienie i przygotowanie podłoża, nawożenie, podlewanie, ocieplanie (zapobieganie przemarzaniu).

Większość z nas nie ma ani czasu ani środków, aby  „przystosowywać warunki” do wybranych roślin, dlatego też warto przy kompozycji naszego ogrodu wziąć pod uwagę wyżej wymienione czynniki i zaprojektować ogród łatwy i względnie tani w utrzymaniu. Mogą nam tu pomóc projektanci ogrodów, lecz niestety wiąże się z dodatkowym kosztem. Z doświadczenia własnego wiemy, że zazwyczaj w sieciach handlowych ciężko uzyskać profesjonalną poradę. Takie centra ogrodnicze, w tym sieci supermarketów, sprowadzają rośliny masowo i sprzedają je niezależnie od uwarunkowań klimatyczno-glebowych. Mamy jednak również ofertę lokalnych profesjonalnych sklepów ogrodniczych i szkółek roślin. Pracownicy takich sklepów są z reguły specjalistami, a często pasjonatami i chętnie służą radą swoim klientom. Przy odrobinie szczęścia może to być doradztwo nie tylko dotyczące oświetlenia, podlewania czy nawożenia, ale również planowania ogrodu nieodłącznie  związanego jego rozwojem. Rośliny przecież rosną, z czasem będą zajmować coraz większą powierzchnię, a niektóre z nich urosną na wysokość i zasłonią piękny widok lub odciągną wodę i pożywienie sąsiadującym roślinom.

Warto o tym pamiętać, aby ogród był, niewymagającą nadmiaru pracy i środków, radością i stanowił naturalne przedłużenie naszego wnętrza.

Planowanie ogrodu - Ogród