aranżacja kuchni

Co to znaczy funkcjonalna aranżacja kuchni?

Co to znaczy funkcjonalność w aranżacji kuchni? Nie będziemy się tu zagłębiać w definicje funkcjonalności, bo pewnie każdy mógłby podać inne wytłumaczenie tego pojęcia, ponieważ dla każdego funkcjonalność będzie czymś innym. My potraktujemy temat trochę niestandardowo i zaprezentujemy kilka różnych, często kontrowersyjnych poglądów na funkcjonalność  

1. Kuchnia im większa, tym mniej odczuwamy w niej zmęczenie…

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że w większej kuchni trzeba się więcej nachodzić przy przygotowywaniu posiłków. Im dalszy dystans pomiędzy lodówką, zlewem, blatem i kuchenką, tym więcej kroków do zrobienia, ale…

Po pierwsze, nogi i kręgosłup bolą od długiego stania w jednej pozycji, bez ruchu, a nie od chodzenia. Pewnie jest w tym trochę prawdy, bo w końcu grupą najbardziej narażoną na żylaki nóg są osoby stające cały dzień za ladą.

Po drugie, w małym pomieszczeniu czujemy się zamknięci, co na dłuższą metę powoduje zmęczenie. Pół biedy, jeśli mamy okno i możemy sobie powyglądać podczas krojenia warzyw na sałatkę, ale już długie przebywanie w kuchni bez okna to pewna frustracja!

nóż

2. W kuchni wszystko powinno być „pod ręką”…

Chyba nic bardziej mylnego. Nie jesteśmy zwolennikami totalnej sterylności w kuchni, ale wielość sprzętów porozkładanych na blatach to chaos, a w chaosie trudno cokolwiek sensownie zrobić. Dlatego uważamy, że im mniej rzeczy na blatach, tym lepiej dla naszej organizacji pracy, nawet jeśli musimy udać się do innego pomieszczenia, np. spiżarni, aby przynieść mikser. Porządek i schludna aranżacja kuchni to jest to!

aranżacja kuchni

3. Telewizor w kuchni nie jest potrzebny…

I tutaj się totalnie nie zgadzamy! Nie ma nic przyjemniejszego dla osób, które lubią gotować, niż wspólne gotowanie z programem telewizyjnym! Kto nigdy tego nie robił, niech spróbuje, nawet jeśli jest (tak jak my byliśmy na początku) sceptycznie nastawiony. Super doświadczenie: różne tricki kucharskie można od razu wypróbować i naprawdę zapadają w pamięć. Wreszcie nauczyliśmy się prawidłowo używać noża do szatkowania… Nie mówiąc już o filetowaniu ryby czy krojeniu biszkoptu.

programy tv

Z innymi mitami na temat funkcjonalności będziemy rozprawiać się wkrótce!